עמותת יוצאים לשינוי מנסה לסייע ולעזור לאלו שהחליטו לעזוב את הדת ומנסה ליצור עבורם חברה שוויונית. בימים אלו מנהלת העמותה מאבק בתביעת הליבה מול המדינה ומודיעה בקול שלא תוותר עד שהיוצאים לא יקבלו את מה שמגיע להם

את חברי עמותת יוצאים לשינוי אנחנו פוגשים בבית אליאנס בירושלים, סמוך לשוק מחנה יהודה, בעיצומו של האירוע השנתי של העמותה. זו השנה הרביעית שהעמותה מפגישה קהל יוצאים גדול בכמה מוקדים בעיר ויוצרת עבורם ערב שכולל סטנדאפ, תערוכות, מופעי שירה ועוד. המופעים ברובם של היוצאים שבחרו להגיע ולקחת חלק בערב המהנה.

חיים רובישנטיין, דובר העמותה, וחבריו למאבק: נחי, מיתר, יוסי ואביחי שיתפו אותנו במהות המאבק והסיבות בגללן הן לא מוכנים לוותר למדינה, לצבא לאקדמיה ולשאר המוסדות שלא מוכנים לראות בהם כוח עבודה מהותי לחברה.

במהלך הראיון מספרים חברי העמותה כי החליטו לפני קרוב לשנתיים להילחם במדינה ולצאת למאבק שזכה לכינוי "תביעת הליבה". חברי העמותה מדגישים שבניגוד לדעה הרווחת, המטרה היא לא לשנות את החינוך בחברה החרדית אלא לתת ליוצאים כלים להתמודד עם היציאה ולשלב אותם באקדמיה מכיוון שכעת, אינם יכולים בגלל הרקע איתו הם מגיעים לחיים החילוניים. כחלק מפעילות העמותה היא מעבירה שיעורי מחשבים, קורסים בתחומי עניין שונים ועוד, כל זאת כדי לצמצם את הפער שנוצר.

תביעת הליבה אינה המאבק היחיד של העמותה. גם מול צה"ל נלחמים היוצאים שדורשים שיכירו בהם כיוצאים בשאלה ולא כמי שמגיעים עם רקע מהעולם החילוני. הכעס של חברי העמותה מורגש לכל אורך הראיון בו הם חוזרים ואומרים, גם כאשר המצלמה נסגרת, שלא יוותרו עד שלא ישיגו את הזכויות.

 

צילום ועריכה: גלעד ילון

השארת תגובה